Board of Directors

Executive Directors

  • Mr. WU Jian

     

    Mr. WU Jian(吳堅), aged 54, has been appointed as an executive Director of the Company since 27 February 2015, the Chairman of the Board and the chairman of the Nomination Committee since 1 November 2016, and a member of the Remuneration Committee since 25 March 2017. Mr. Wu graduated from 山西財經大學 (Shanxi University of Finance and Economics*) in the PRC. He graduated from MBA Institute of Chongqing University with MBA degree in February 2001. Mr. Wu served in China Securities Regulatory Commission Chongqing Office consecutively as the deputy commissioner of division of investigation and enforcement department and commissioner of the listed company supervision department during 1997 to 2005. Mr. Wu was appointed as the deputy general manager of 重慶渝富資產經營管理集團有限公司 (Chongqing Yufu Assets Management Group Co., Ltd.*) from December 2005 to November 2013 and he was responsible for investment management. Mr. Wu was also appointed as the chief executive of 重慶股權轉讓中心有限責任公司 (Chongqing Share Transfer Center Co., Ltd.*), a subsidiary of 西南證券股份有限公司 (Southwest Securities Co., Ltd.*) (SSE stock code: 600369) ("SWSC") since October 2013. Mr. Wu served in SWSC as a director during December 2006 to January 2014. He was appointed as the vice president of SWSC since February 2014 and was promoted to the president of SWSC in July 2016. He is currently a director of Southwest Securities International Investment Limited("SSII"), a substantial shareholder of the Company. Mr. Wu has over 20 years of experience in investment and securities market. 

    *For identification purpose only

     

  • Mr. PU Rui

     

    Mr. PU Rui(蒲銳), aged 45, has been appointed as an Executive Director and the Chief Executive Officer of the Company since 27 February 2015. Mr. Pu obtained his Master Degree in economics majoring in Monetary Banking(貨幣銀行學) from 西南財經大學(Southwestern University of Finance and Economics) in the PRC in June 1998. Mr. Pu served in 中國證券監督管理委員會四川監管局(China Securities Regulatory Commission Sichuan Office) consecutively as deputy commissioner of the listed company supervision department one(上市公司監管一處), commissioner of the listed company supervision department two(上市公司監管二處) and commissioner of the division of investigation and enforcement department two during August 1998 to September 2012. He had also been the assistant to mayer of Suining government of the PRC during May 2007 to May 2008. Mr. Pu served in SWSC consecutively as the member of the party committee(黨委委員), assistant to chief executive(總裁助理) and vice president(副總裁) since October 2012 and he is responsible for assisting the chief executive to manage the securities sales department, credit transaction department, institutional sales department, wealth management centre and operations management department. He is currently a director and the general manager of SSII. He has abundant experience in investment, finance and securities market business.

     

  • Dr. ZHAO Mingxun
     
    Dr. ZHAO Mingxun (趙明勛), aged 41, has extensive experience in the financial industry. He served in 中國中投證券有限責任公司 (China Investment Securities Co., Ltd) from 2006 to 2011. From February 2011 to February 2015, he worked in various departments of SWSC and had held various positions including the investment manager, project manager and deputy general manager. He served as the deputy general manager in 西證創新投資有限公司(SWSC Innovation Investment Co., Ltd*) (‘‘SWSC Innovation’’), a wholly-owned subsidiary of SWSC, from February 2015 to June 2017, and the deputy general manager and chief risk officer in 西證股權投資有限公司 (Southwest Securities Private Equity Investment Co., Ltd.*), a wholly-owned subsidiary of SWSC, from June 2017 to April 2018. Dr. Zhao is currently the deputy general manager, chief risk officer and chief compliance officer of SWSC Innovation. Dr. Zhao graduated from 平頂山教育學院 (Pingdingshan Education College*), Henan in June 1998, with a major in Mathematics. He obtained a Master’s degree in Economics from Xiangtan University, Hunan in June 2003 and a Doctorate degree in Economics from Fudan University, Shanghai in June 2006.
     
    *For identification purpose only
     

Independent Non-executive Directors

  • Mr. MENG Gaoyuan

     

    Mr. MENG Gaoyuan(蒙高原), aged 47, has been appointed as an Independent Non-executive Director, the chairman of Audit Committee, a member of the Remuneration Committee and the Nomination Committee of the Company since 27 January 2015. Mr. Meng has been qualified as an accountant in the PRC since 1999. He has also been qualified as a certified public valuer and a registered land valuer since 1998 and 2006 respectively. Mr. Meng served in 重慶康華會計師事務所有限責任公司(Chongqing Kanghua Certified Public Accountants*) consecutively as a department senior manager(部門高級經理)and deputy general manager since September 1998. Mr. Meng graduated from 江西財經學院(Jiangxi University of Finance and Economics*) in the PRC with a Bachelor degree majoring in Finance, Accounting and Auditing in July 1994. He obtained a Master of Business Administration from 重慶理工大學(Chongqing University of Technology*). He has abundant experience in accounting, audit and finance.

    *For identification purpose only

     

  • Dr. GUAN Wenwei
     
    Dr. GUAN Wenwei(關文偉), aged 49, has been appointed as an Independent Non-executive Director and a member of each of the Audit Committee, Remuneration Committee and Nomination Committee of the Company since 19 September 2016. Dr. Guan graduated from Zhongshan University (中山大學) with a Bachelor of Laws (LL.B.) degree in 1991. He obtained a Master of Laws (LL.M.) degree from Peking University (北京大學) in 2001, a Master of Arts (M.A.) degree (Asia Pacific Policy Studies) and a Ph.D in Law from the University of British Columbia in 2004 and 2009, respectively. Dr. Guan served as court clerk, junior judge in the High People’s Court of Guangdong Province, sessional lecturer in the Faculty of Law of the University of British Columbia, visiting assistant professor in the School of Law of City University of Hong Kong during the period from July 1991 to July 2009. He has been an assistant professor in the School of Law of City University of Hong Kong since July 2009 and was promoted to associate professor since July 2018. He was qualified as a lawyer in the PRC since 2000 and has become an arbitrator of South China International Economic and Trade Arbitration Commission since 2015.
     
  • Mr. LIANG Jilin
     
    Mr. Liang Jilin (梁繼林), aged 63, acted as the deputy general manager from June 2009 to September 2015 of and the chief economist from September 2015 to September 2016 of 中房地產股份有限公司(now known as 中交地產股份有限公司(CCCG Real Estate Corporation Limited*), SZSE stock code: 000736). Mr. Liang consecutively served as the deputy general manager, general manager, chairman of the board of directors, branch secretary of Party and legal representative of 深圳市中住匯智實業有限公司(now known as 中交地產產業發展有限公司) from March 1999 to October 2016. He was the chairman of the board of directors of 深圳市華匯倉儲有限公司from October 2001 to December 2005. Mr. Liang graduated from 中國人民解放軍陸軍參謀學院(the Chief of Staff of Army College of the Chinese People’s Liberation Army*) with a bachelor’s degree in military science in July 1994, majoring in military theory, and obtained the qualification of Senior Schemer of China Scheming Research Institute in February 2005.
     
    *For identification purpose only